Helsedirektoratet mener informasjonen om helsefarer ved elektromagnetisk stråling har vært for dårlig.
Nå vil de bedre informasjonen i samarbeid med Statens strålevern og Folkehelseinstituttet.
I dag er det forbrukerne selv som har ansvar for å skaffe seg informasjon om mulige skadevirkninger ved elektromagnetisk stråling, skriver Ny Tid.
![Teknisk Museum](https://images.gfx.no/80x/2872/2872884/TM_logo20_primaer_black.png)
![](https://images.gfx.no/cx0,cy550,cw3000,ch1000,2000x/2869/2869688/816A0828.jpg)
Stort behov
Forsker Dag Slettemeås ved Statens institutt for forbruksforskning (SIFO) etterlyser en klarere informasjonsstrategi som når ut til alle brukergrupper.
– Informasjonsbehovet hos forbrukerne når det gjelder mulig helserisiko og anbefalt bruk av mobiltelefon og andre trådløse løsninger er stort, sier medie- og teknologiforskeren.
Veileder
Helsedirektoratet er enig, og vurderer sammen med Statens strålevern og Folkehelseinstituttet å utarbeide en felles veileder for kommunene.
En slik veileder vil kunne hjelpe kommunens helsetjeneste med å gi råd og veiledning om elektromagnetisk stråling fra mobiltelefoner, trådløse nettverk, basestasjoner og kraftledninger.
– Mulige helseeffekter knyttet til elektromagnetisk stråling har i vår teknologiske hverdag vist seg å skape stor usikkerhet i befolkningen. Det må vi ta på alvor, sier avdelingsdirektør i Helsedirektoratets avdeling for miljø og helse, Ole Trygve Stigen.
Dårlig kommunisert
Helsedirektoratet mener man må bestrebe en så lav stråling som mulig, særlig overfor barn både hjemme, på skoler og i barnehager.
Stigen innrømmer at informasjonen til nå ikke har vært god nok.
– Informasjonen har ikke vært enhetlig nok og ikke vært kommunisert godt nok ut til folk. Det vil vi nå gjøre noe med, sier han.