IT

- E-post er avleggs

SØPPELBERGET VINNER: Vi er i ferd med å tape kampen mot spam, mener UiO-lektor Gisle Hannemyr (innfelt).
SØPPELBERGET VINNER: Vi er i ferd med å tape kampen mot spam, mener UiO-lektor Gisle Hannemyr (innfelt). Bilde: Leif Hamnes/Trond Heggelund
Leif Hamnes
8. okt. 2008 - 22:44

E-posten i sin nåværende form er i ferd med å utspille sin rolle, er budskapet fra teknologiguru og UiO-ekspert Gisle Hannemyr.

– Spam øker i omfang for hvert år. De grenseløse mengdene er allerede nå helt ute av håndterbare rammer, noe Telenors problemer er et forvarsel på, sier han til Teknisk Ukeblad.

Les også: Eksplosiv vekst av internett-trusler

Frustrerte kunder

Over en periode på etter hvert flere uker har frustrerte Telenor-kunder med frisurf- og online-adresser opplevd at innkommende e-post blir til dels kraftig forsinket.

Grunnen er et internasjonalt bombardement av spam mot Telenors serverpark, opplyser informasjonssjef Elisabeth Evjen.

– Det fører til stor belastning for mailplattformen vår, og vi jobber døgnkontinuerlig opp mot andre internettilbydere for å sperre ute infiserte PC-er, sier Evjen.

Rent konkret er mottiltaket sperring av port 25, som er porten som brukes til utgående e-post, forklarer hun.

Les også:

– Sperrer anonyme ute

Gisle Hannemyr roser Telenor for å forsøke å takle problemet uten at kundene mister e-post. Samtidig mener han det er fåfengt på sikt.

– Selv har jeg en svært aggressiv filtrering på min hjemmeside, som kun slipper inn e-post fra avsendere jeg aktivt har godkjent på min "hviteliste". Slik kan imidlertid ikke Telenor tenke, av hensyn til kundene, sier han.

- Men etter min mening vil situasjonen bare bli verre inntil vi får på plass en helt ny internasjonal protokoll for e-postlevering - hvor anonym e-post stenges ute, mener Hannemyr.

Gratisproblemet

Et i utgangspunktet grunnleggende gode med dagens e-post – at det er gratis – danner grunnlaget for dagens kaos.

– La meg få sagt at jeg mener e-post bør være gratis. Men når jeg, i Norge, har opplevd å få spam som inviterer meg til kakelotteri i en småby i Texas, er det noe galt. Det er et tegn på at kostnaden for distribusjon er så lav at det lønner seg å sende ut ti tusen e-poster, selv om du bare gjennomfører et salg på én av dem, illustrerer Hannemyr.

E-porto usannsynlig

En "porto" på en gitt sum, for eksempel 10 øre per e-post, ville løse mye – og er til å leve med for Gisle Hannemyr, om formålet er øremerket og kjent. Men hindringene er til gjengjeld mange og store, og gjør en slik løsning usannsynlig, forklarer han.

– De praktiske problemene er nesten endeløse. Men la oss for eksempel tenke oss avisoppslag om stakkaren som får regning på 2 milioner kroner fra e-post-porto-innkreverne, fordi en trojaner over flere uker har spydd ut spam fra hans private PC, illustrerer han.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonse
NITO
Taktikken bak 6,9 % lønnsøkning
Taktikken bak 6,9 % lønnsøkning

Må bygge på nytt

Skal vi problemet til livs, må hele den internasjonale protokollen for e-postdistribusjon bygges opp på nytt. Nøkkelen ligger i identitetskontroll og verifisering, slik at anonym e-postlevering ikke lenger blir mulig, spår Gisle Hannemyr.

– Det krever at bransjen kommer sammen internasjonalt, men det er nødvendig. Avistipsere, korrupsjonsvarslere og andre med behov for anonymisering får være unntakene, men danner uansett ikke markedsgrunnlag for spamming i den skalaen vi ser i dag, sier han.

USA er verstingen

I USA er spamproblemet aller størst, fordi lovgivningen der i praksis medfører at du som mottaker aktivt må si fra at du ikke ønsker spam, ifølge Hannemyr.

– I Europa er spamming tross alt ulovlig. Men også her omgås problemet ved hjelp av anonyme e-postkontoer og datainnbrudd i privat-PC-er via trojanere, sier han.

Les også:





Er e-posten død?

Si din mening i kommentarfeltet!

Del
Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.