Elvestuen (V) gikk nylig ut i Dagbladet med en tøff målsetting: Norge skal forandres totalt og kutte 90–95 prosent av klimagassutslippenes sine innen 2050
– Norsk olje og gass har en stor andel av norsk økonomi. En stor andel som industrien ikke kan ha i årene fremover. For å få til den endringen, må vi sette i gang nå, sier han til Vårt Land.
Han tror vi kommer til å klare å erstatte arbeidsplassene og aktiviteten som oljeindustrien har skapt her i landet. Men inntektene oljeeventyret har skapt for Norge, blir det verre med.
![Xometry](https://images.gfx.no/80x/2852/2852686/xometry%2520logo%2520slogan%2520blue.png)
![](https://images.gfx.no/cx0,cy229,cw1999,ch666,2000x/2870/2870873/image1.png)
– Det vil vi ikke klare å erstatte. Den har vært helt spesiell, og når vi ikke har den enorme inntekten i tiårene fremover, må vi drive Norge mer effektivt, sier Elvestuen.
Han gir svenske Greta Thunberg en del av æren for at samtalen om klima og miljø i verden har endret seg det siste året.
Statsråden minner om at morgendagens velgere i vår demonstrerte over hele Norge, med krav om at politikerne må gjøre mye mer for klimaet.
– Demonstrasjonene understreker alvorligheten i situasjonen og viljen som er der til å gjøre noe nå, sier Elvestuen.
![Folk sjekker informasjonstavla på Oslo S onsdag morgen.](https://images.gfx.no/undefinedx/2867/2867326/NTB_U-BH8AnCrmU.jpg)
Togkaoset: Setter i gang deler av togtrafikken