Veslemannen har flyttet seg 2,5 meter på én måned: Fortsatt rødt farenivå

OPPDATERT: Søndag opprettholder NVE rødt farenivå for det ustabile fjellpartiet Veslemannen i Romsdalen.

Bevegelsene er nå på rundt 14 centimeter i øvre del av fjellpartiet, 18 centimeter i midtre del og rundt 8 centimeter i nedre del.
Bevegelsene er nå på rundt 14 centimeter i øvre del av fjellpartiet, 18 centimeter i midtre del og rundt 8 centimeter i nedre del. Foto: Simon Oldani, NVE
31. aug. 2019 - 08:45

Det er økende hastigheter og varsel om mer regn som gjør at Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) fredag ettermiddag har hevet nivået til rødt – som er det høyeste. Farenivået ble hevet til oransje onsdag.

Søndag er fortsatt farenivået på rødt.

– Bevegelsene har vært konstante i løpet av dagen. I den øvre/midtre delen er det rundt 10 centimeter per døgn, og i den nedre delen er bevegelsene rundt 8 centimeter, opplyser geologene i Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) søndag ettermiddag.

Bevegelsene øker når det kommer nedbør, men foreløpig er det meldt oppholdsvær fram til tirsdag. Det er dermed uvisst når farenivået senkes igjen denne gang.

På E18 ved Lillesand holder politi orden etter et kjøretøy har veltet mens det snør og blåser kraftig på stedet.
Les også

Bane Nor reduserer togtrafikken på Østlandet

18 cm i døgnet

Hastighetene økte til rundt 14 centimeter i døgnet i øvre del av fjellpartiet tidligere i helgen, 18 centimeter i døgnet i midtre del og 8 cm i døgnet i nedre del.

NVE opplyser at deler av den øvre delen beveget seg nærmere 2,5 meter i løpet av august. Også det nedre frontpartiet er mer aktivt, og fjellformasjonen Spiret har hatt en bevegelse på i underkant av 0,8 meter i løpet av måneden.

Politimesteren besluttet evakuering, samt ferdsels- og oppholdsforbud i området med virkning fra klokka 18.00 fredag, opplyste Møre og Romsdal politidistrikt. Ni personer er bosatt i det aktuelle området.

Som følge av ferdselsforbudet er Raumabanen stengt for togtrafikk mellom Åndalsnes og Bjorli, ifølge Bane Nor.

Den forrige evakueringen var 12. august, og den varte i tre dager. Fredagens evakuering er nummer 16 i rekken.

Artikkelen fortsetter etter annonsen
annonsørinnhold
Teknisk Ukeblad Media
Ny app: Slik blir TU bedre på mobil

Kontinuerlig overvåket

Veslemannen er en relativt liten, men svært aktiv del av det ustabile fjellpartiet Mannen i Romsdalen.

Fjellpartiet har et volum på 120.000–180.000 kubikkmeter, noe som utgjør rundt 1 prosent av det totale volumet av Mannen. Fjellet er 1.294 meter høyt og ligger på vestsiden av Romsdalen i Rauma kommune.

Det har blitt kontinuerlig overvåket siden 2009, først av Åknes/Tafjord Beredskap IKS, så av NVE fra 2015.

Flere demonstrerte utenfor Stortinget tirsdag i et forsøk på å få stortingsflertallet til å snu. Det gjorde de ikke.
Les også

Stortinget stemte for å åpne for kraftutbygging i vernede vassdrag

Del
Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.