Danmark skal ruste opp – etablerer fond for å styrke forsvaret
Regjeringen i Danmark vil opprette et eget fond øremerket forsvarsinnkjøp, bekrefter statsminister Mette Frederiksen.
Ifølge DR vil fondet være på 78 milliarder norske kroner, og rundt halvparten skal gå til innkjøp av forsvarsmateriell i inneværende år.
Det resterende skal brukes i 2026, ifølge kilder den danske kringkasteren har snakket med.
Statsminister Mette Frederiksen bekrefter at regjeringen vil presentere sin plan «i løpet av de nærmeste dagene».
– Vi skal ruste opp før vi tenker på å gjøre noe som helst annet, sier hun.
Det danske forsvarsdepartementet vil ikke kommentere DRs opplysninger om fondets størrelse.
– Behov for opprustning
– Det viktigste budskapet i kveld er behovet for opprustning. Vi skal ruste opp Danmark, og vi skal ruste opp Europa, sa Frederiksen til journalister etter å ha deltatt på et toppmøte om Ukraina i Paris mandag.
– Det er veldig dyrt og kjedelig at vi er blitt brakt i denne situasjonen, men det viktige er at vi akkurat nå fokuserer mer på våpen enn på våpenhvile, sa hun.
Ifølge DR skal det nye fondet benyttes til «lynopprustning» av det danske forsvaret.
Ifølge avisa Berlingske er regjeringens mål å på kort sikt øke forsvarsbudsjettet til 3 prosent av bruttonasjonalproduktet.
Danmark bruker i dag 2,4 prosent av BNP på forsvaret.
Planla større fond
Arbeidet med å opprette et nytt fond har ifølge DRs kilder pågått i lengre tid. Underveis skal regjeringen ha planlagt et fond på 100 milliarder danske kroner, 156 milliarder norske kroner.
Beløpet skal nå være halvert, noe som ifølge DRs kilder skyldes at det ganske enkelt ikke er nok forsvarsmateriell å få tak i til at man kan gjøre innkjøp i så stor skala.
Ifølge avisa Jyllands-Posten har regjeringen også planer om å omgå de vanlige reglene for anbud ved kommende innkjøp av forsvarsmateriell.
Denne muligheten åpner dansk lov for dersom det blir sett på som nødvendig for å beskytte nasjonale sikkerhetsinteresser.