SAMFERDSEL

Entreprenøren fikk lite igjen for langvarig veistrid

Krevde over 120 millioner kroner ekstra. Lagmannsretten mener 7,5 millioner er passe.

Fra den nye traseen for fylkesvei 33 i juni 2020. Gamleveien til venstre. Stedet er rett på vestsiden av den beryktede Sanatoriesvingen.
Fra den nye traseen for fylkesvei 33 i juni 2020. Gamleveien til venstre. Stedet er rett på vestsiden av den beryktede Sanatoriesvingen. Foto: Bjørn Olav Amundsen
30. jan. 2025 - 10:25

27. januar falt det ny dom i den langvarige striden om byggingen av fylkesvei 33 på Tonsåsen i Innlandet.

Innlandet fylkeskommune må betale X Anlegg 7,5 millioner, mens X Anlegg skal betale fylkeskommunen ti millioner i saksomkostninger.

Ankesaken i lagmannsretten har gitt fylkeskommunen et langt bedre resultat enn behandlingen i tingretten, skriver fylkeskommunen i en melding.

– Vi i Innlandet fylkeskommune tar dommen til etterretning og er fornøyd med det økonomiske resultatet etter denne rettssaken. Arbeidet med å gå gjennom dokumenter og forberede rettssakene har krevd mye ressurser hos oss, sier seksjonssjef Arne Fredheim i meldingen.

Hevet kontrakten

Opprinnelig fikk entreprenørfirmaet Contexo oppdraget med å bygge ny fylkesvei 33 på Tonsåsen og Bjørgo. Oppstart var i mai 2018.

Kontraktsummen var på 149 millioner kroner og veien skulle være ferdig sommeren 2020.

Entreprenøren fikk utbetalt 162 millioner kroner på grunn av endringer og mengdejustering i kontrakten.

I juli 2020 hevet Contexo kontrakten, selv om veien ikke var ferdig.

Fylkeskommunen måtte leie inn andre firmaer for å få fullført arbeidet.

I sluttoppgjøret krevde Contexo å få 246 millioner kroner, pluss merverdiavgift, i tillegg til det avtalte beløpet på 162 millioner.

Fylkeskommunen fremmet et motkrav mot Contexo på 90 millioner, blant annet for å dekke ekstrakostnadene til å få bygget veien ferdig.

Contexo erklærte seg konkurs i november 2020. Eieren startet et nytt firma, X Anlegg, som kjøpte de økonomiske fordringene etter Contexo.

To runder i retten

Partene møttes i Vestre Innlandet tingrett våren 2023. Dommen gikk ut på at Innlandet fylkeskommune skulle betale X Anlegg 85,4 millioner kroner. Begge partene anket dommen.

Høsten 2024 gikk ankesaken for Eidsivating langmannsrett.

Der fremmet X Anlegg et krav på 121,5 millioner kroner, inkludert merverdiavgift, mens fylkeskommunen fremmet et motkrav på 58,2 millioner kroner.

Retten kom fram til at Innlandet fylkeskommune skal betale X Anlegg 7,5 millioner kroner, inkludert merverdiavgift, pluss forsinkelsesrenter. Samtidig er X Anlegg dømt til å betale fylkeskommunen ti millioner kroner i sakskostnader i forbindelse med saken i lagmannsretten.

Begge parter må betale saksomkostningene de hadde i tingretten.

Vågslidtunnelen har blitt rehabilitert i tunnelprosjektet. Her østre portal.
Les også

Tunnel-krangling endte med forlik

Del
Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.