RÅDGIVERE

Norconsult sikter mot notering på Oslo Børs

Planlegger en notering av selskapets aksjer på Oslo Børs.

Nils Morten Huseby (tv.), styreleder i Norconsult, og Egil Hogna, konsernsjef i Norconsult, sikter mot Oslo Børs.
Nils Morten Huseby (tv.), styreleder i Norconsult, og Egil Hogna, konsernsjef i Norconsult, sikter mot Oslo Børs. Foto: Norconsult
10. jan. 2023 - 14:15

Norconsult har 5500 medarbeidere og en netto omsetning på 6,6 milliarder kroner i 2021.

Norconsult har røtter tilbake til 1929, da selskapet Ingeniør A. B. Berdal ble etablert. Det er nå startet en prosess der målet er å notere selskapets aksjer på Oslo Børs. En børsnotering kan potensielt skje allerede i løpet av 2023 hvis interne og eksterne forhold tillater dette, skriver selskapet i en pressemelding.

Det er medarbeiderne i Norconsult som eier samtlige aksjer i selskapet, og det er aksjonærene som har besluttet det de anser er den mest hensiktsmessige eiermodellen for selskapet fremover. I forbindelse med ekstraordinær generalforsamling mandag 9. januar stemte 95 prosent av de fremmøtte stemmene for en børsnotering.

– En børsnotering vil styrke Norconsults posisjon som Norges største, og et av Nordens ledende rådgivningsselskaper for ingeniører, arkitekter og samfunnsplanleggere. En notering på Oslo Børs åpner også for at selskapet i større grad kan vurdere strategiske muligheter som krever finansiell fleksibilitet, samtidig som vi skal ivareta alle våre dyktige medarbeideres interesser og selskapets sterke kultur, sier Nils Morten Huseby, styreleder i Norconsult.

Nesten hundre år etter etableringen har Norconsult 5 500 ansatte fordelt på over 130 kontorer i Norge, Sverige og Danmark, samt kontorer i Polen og på Island.

– Vi ser frem til en notering på Oslo Børs og de spennende mulighetene som vil åpne seg for Norconsult på lang sikt. Investorer vil få anledning til å investere i et selskap som hver dag utvikler morgendagens samfunn ved å kombinere ingeniørfag, arkitektur og digital kompetanse, og som tross tøff konkurranse i markedet har levert god vekst, solide marginer og et attraktivt utbytte gjennom en årrekke, sier Egil Hogna, konsernsjef i Norconsult.

Norconsult har via oppkjøp og sterk organisk vekst de seneste årene etablert betydelige virksomheter i Sverige og Danmark. I tillegg inngår blant annet datterselskapene Nordic – Office of Architecture, Norconsult Informasjonssystemer og Technogarden i konsernet. Dette er tre sterke merkevarer med markedsledende kompetanse innenfor henholdsvis arkitektur, digitalisering og konsulentutleie.

Patria 6x6 er et sekshjuls pansret kjøretøy som utvikles gjennom et internasjonalt samarbeid. Forsvaret har anbefalt at Norge melder seg inn i samarbeidet.
Les også

Forsvaret vurderer å kjøpe panservogner

Les mer om:
Del
Kommentarer:
Du kan kommentere under fullt navn eller med kallenavn. Bruk BankID for automatisk oppretting av brukerkonto.