Dette skjer i dag
Dette er blant de ventede hendelsene i dag, fredag 14. mars.
Lønnsforhandlingene starter
I dag starter forhandlingene om årets lønnsoppgjør. Da skal arbeidstakerorganisasjonene LO og YS legge fram sine krav for arbeidsgiverorganisasjonen NHO.
Duterte møter i ICC fredag
Filippinenes tidligere president Rodrigo Duterte i Den internasjonale straffedomstolen (ICC) i Haag, opplyser domstolen.
Duterte ble pågrepet på flyplassen i Manila tirsdag på ordre fra ICC. Kort tid etter ble han satt på et fly til Nederland, der han ankom torsdag. Han møter i retten klokka 14. Høringen ventes å bli kringkastet med 30 minutters forsinkelse.
– I det første rettsmøtet skal dommerne verifisere den mistenktes identitet og på hvilket språk han kan følge saken, heter det i en uttalelse fra ICC.
Måneformørkelse
Flere steder i verden blir måneformørkelsen synlig i dag. Det vil si at jorden går mellom solen og månen, og hindrer at sollyset når månens overflate. I Nord- og Sør-Amerika blir en full måneformørkelse synlig i 5-tiden, og også i Norge kan man se den tidlig om morgenen.
EØS-etterslepet reduseres
EØS-komiteen skal i dag gi tommel opp til nesten 80 nye EU-lover som skal innlemmes i EØS-avtalen Norge har med EU. Men de tre omstridte energidirektivene er ikke blant dem.
Atomsamtaler mellom Kina, Russland og Iran
Atomvåpen har blitt et stadig mer relevant tema med de økte globale spenningene. Kina har invitert Russland og Iran til samtaler om det iranske atomspørsmålet og andre spørsmål av felles interesser.
Skiflygning-kvalik i Vikersund
Raw Air-turneringen i hopp som startet i Holmenkollen torsdag, fortsetter i Vikersund gjennom helgen. I dag er det kvalifisering til skyflygning, men det skjer uten de suspenderte hopperne Marius Lindvik og Johann Forfang etter VM-jukset.