Representantenes hus enige om finansiering av statsapparatet
Representantenes hus er enige om finansiering av det amerikanske statsapparatet fram til 30. september. Forslaget går videre til Senatet.
Forslaget ble vedtatt med 217 stemmer mot 213, i en avstemning der de fleste stemte sammen med partiet sitt. Senatet må vedta forslaget innen midnatt fredag for å unngå en nedstengning.
I Senatet trenger imidlertid forslaget støtte fra flere demokrater, og det er uvisst om det vil bli vedtatt.
– Det er tid for å bestemme seg for demokrater i Senatet: Stem for å holde statsapparatet gående, eller vær ansvarlige for å ha stengt det ned, sier speaker Mike Johnson i Representantenes hus.
Demokratene er i stor grad negative til forslaget, som vil kutte pengebruken innenlands med rundt 13 milliarder dollar og øke pengebruken på forsvar med rundt 6 milliarder dollar. Kuttene er blant annet i et program for krigsveteraner som ble eksponert for giften Agent Orange i Vietnam og for forskning på flere sykdommer, fra kreft til Alzheimers og hjertesykdommer.
Blant sakene det er mest strid om, er en klausul som fratar Kongressen myndigheten til å stanse enhver tollsats som president Donald Trump vedtar med krisefullmakt. Klausulen lar alle kongressmedlemmer tvinge fram en avstemning om å fjerne en slik toll.
Om Senatet ikke godtar forslaget, vil det legge ytterligere press på økonomien. Potensielt kan titusenvis av statsansatte bli tatt ut i permisjon, samtidig som Trumps handelskrig skaper uro i markedet.