Statkraft smeller tilbake mot Sp
Sp fyrer av en kraftsalve mot Statkraft i ny strømplan: De skal tjene folket, ikke statskassa. – Vi kjenner oss ikke igjen i påstandene, svarer konsernsjefen.
Partileder Trygve Slagsvold Vedum presenterte onsdag Sps nye strømplan. Han var ikke nådig da han tok for seg Statkrafts rolle og utforming.
Statkrafts formål bør endres fra å maksimere inntjening til å bygge ut vannkraft for folk og næringsliv i Norge, heter det i strømplanen.
– Statkraft skal igjen ha som sitt hovedfokus å styrke den norske strømforsyningen. Slik skal Statkraft igjen tjene folket, ikke statskassa, skriver Sp.
– Bør satse på kjernevirksomheten
De siste tiårene har Statkraft satset tungt internasjonalt, beskriver partiet videre. I den krevende strømsituasjonen landet står oppe i, er det avgjørende at Statkraft retter mer oppmerksomhet mot kjernevirksomheten – nemlig norsk vannkraft.
Senterpartiet mener regjeringen må instruere styret i Statkraft om å sette et ambisiøst mål for utbygging og oppgradering .
– Dette kan bidra til å få ned strømprisene og bedre balansen i kraftmarkedet, skriver Senterpartiet.
Statkraft viser til investeringsplaner
Beskrivelsen blir ikke godt mottatt i Statkraft.
– Vi kjenner oss ikke igjen i påstanden om at Statkraft ikke investerer i Norge. Norsk vannkraft er ryggraden i Statkraft, sier konsernsjef Birgitte Ringstad Vartdal.
Hun viser til at Statkraft for ett år siden offentliggjorde planer for investeringer på mellom 44 og 67 milliarder kroner for å oppgradere vann- og vindkraftanlegg. Dette var ifølge konsernsjefen de største investeringsplanene på mange tiår.
– Vi jobber hardt på å gjennomføre disse investeringene og forventer å sende flere konsesjonssøknader på både vannkraft og vindkraft i Norge i løpet av året, sier hun.
Statkraftsjefen lister opp prosjekter som er på gang:
* Bygging av Svean kraftverk i Trondheim til 1,2 milliarder korner.
* Investering i tunnelsystemet i Blåsjø og Saurdal kraftverk i Rogaland til 900 millioner kroner.
* Effektoppgradering av Mauranger kraftverk er under konsesjonsbehandling av Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE).
– Leverte milliarder i utbytte
Vartdal påpeker også at staten får et utbytte på 85 prosent av overskuddet fra den norske vannkraften
– Statkraft betalte skatt, høyprisbidrag og utbytte til den norske staten på nær 115 milliarder kroner i perioden 2019 til 2023. Utbyttet alene utgjorde over 50 milliarder kroner. Utenlandsvirksomheten bidro med 9 milliarder kroner, sier hun.